Публікації

Клінкерна бруківка чи бетонна: що вибрати?

Клинкерная брусчатка

Сучасний ринок насичений різноманітними матеріалами для твердого покриття доріг та тротуарів. Всі вони відрізняються експлуатаційними характеристиками та зовнішнім виглядом. Одне з них – клінкерна бруківка.

Найпривабливіші варіанти твердих покриттів характеризуються такими властивостями, як надійність та довговічність. Високу несучу здатність і велику стійкість до зносу мають брусчастий камінь і клінкерна бруківка. Однак на ринку матеріалів вони тісняться бетонною бруківкою, яка виготовляється способом напівсухого вібропресування. Такий стан справ пояснюється досить просто: відчутною ціновою різницею.

Бетонна бруківка

Бетонна бруківка відноситься до виробів економ-класу. Клінкерна бруківка та бруківка виготовляються з природних матеріалів. Зрозуміло, що це призводить до їхнього подорожчання.

Бетонна бруківка
Бетонна бруківка

Тверді дорожні покриття відомі з античних часів. Брущаті мостові стали характерною властивістю давньоримської культури. Саме римляни впровадили практику щодо освоєння нових територій із створення інфраструктури у вигляді доріг. Їхня надійність забезпечувалася твердим покриттям.

Достаток натурального каменю дозволяло використовувати його як основний матеріал для мощення. Вживали колотий камінь або оброблений граніт. Тому дільниці дорожніх артерій пережили багатовікову експлуатацію. Деякі з них використовуються й досі.

Згодом у окремих регіонах камінь ставав дефіцитом. Йому шукали гідну заміну. До половини XVIII століття у Голландії (за іншими даними – у Данії) винайшли технологію виготовлення штучного каменю. Як сировину використовували суміш із глини та води. Готовий продукт під час простукування видавав характерний дзвін. Це стало приводом для його назви – клінкер.

Протягом усього XIX століття та в перші десятиліття ХХ століття у країнах Західної Європи клінкер переживав пік популярності. У 1884 почалося виробництво клінкеру в Росії. Дорожні покриття з клінкерної бруківки збереглися до сьогодні. Вони виправдали надії будівельників та зберегли чудовий зовнішній вигляд.

Наприкінці ХХ століття німецька компанія «HESS Maschinenfabrik GmbH & Co.KG» розробила та впровадила у виробництво новий вид тротуарної бруківки. Вироблялася вона за технологією напівсухого вібропресування піщано-цементної суміші. Так з’явилася бетонна бруківка.

Цей матеріал досить швидко знайшов прихильників активного використання. Приваблива дешевизна бетонної бруківки та декларована міцність забезпечили до неї інтерес з боку різних організацій, що займаються дорожнім будівництвом. Однак навіть найсумлінніші виробники вібропресованої бетонної бруківки заявляють максимальний термін експлуатації до 30 років.

Легко переконатися в тому, що найскромніша різниця часових відрізків при застосуванні клінкерної та бетонної бруківки становить 200 років і більше. Необхідно брати до уваги факти, що свідчать про суттєву зміну клімату у країнах Західної Європи. Знакозмінні перепади температури протягом року можуть становити 20 – 25 циклів. Температурна стійкість до стресів вібропресованої бетонної бруківки становить 200 циклів. Прості підрахунки підкажуть, що таке покриття зможе послужити в середньому 8 – 10 років. Але цілком імовірно, що окремі фрагменти почнуть руйнуватись у найближчі 2 – 3 роки. Потрібний ремонт пошкоджених ділянок.

Не дуже тривалий експлуатаційний період у 100 років вимагатиме чотириразового повного демонтажу/монтажу бетонної плитки. І це у кращому випадку. Але цілком реально, що заміни необхідно буде проводити 10 – 12 разів. До цього додаються ще разові заміни одиночного каміння.

Цінновизначальними показниками вібропресованої бруківки є товщина і колір. Незабарвлена ​​плитка товщиною 3 см коштує в середньому 300 руб./м2. Кольорова буде вже дорожче, її вартість складе близько 400 руб./м2. Бруківка з максимальною товщиною 7 см обійдеться відповідно в 400 руб./м2 і в 700 руб./м2. Такі роздрібні ціни було зафіксовано влітку 2013 року.

Клінкерна бруківка

Клінкерна бруківка обійдеться дорожче. У її ціну закладено товщину, сорт, торгову марку. Плитка завтовшки 4 – 4,5 див обходилася 2013 року у 1250 – 2000 крб./м2. Плитку товщиною 7,1 см купували за ціною 3000 – 3500 руб./м2. З урахуванням перспективної тривалості експлуатаційного терміну служби (понад 100 років) економічно доцільнішим є застосування клінкерної бруківки.

Клінкерна бруківка
Клінкерна бруківка

На вибір жорсткого покриття впливає облік експлуатаційних витрат. Клінкерне покриття потребує витрат у 5 – 10 разів менше, ніж вібропресована бетонна бруківка.

Окремо варто розглянути показник міцності. Для вібропресованої бетонної бруківки він становить 400 кг/см2. Це досить висока міцність на стиск. Бетонну бруківку можна застосовувати для покриття територій із відчутним технічним навантаженням. Але бетонна бруківка погано переносить інтенсивні механічні удари. Клінкерна бруківка має вищі показники міцності – 650 – 800кг/см2.

  • Клінкер відрізняється кращими показниками морозостійкості, зносу, впливу навколишнього середовища.
  • Клінкерне тротуарне покриття має антиковзну поверхню.
  • Бетонна вібропресована бруківка має показник водопоглинання менше 6%. Клінкер має менше 3%.

Тому клінкер краще використовувати в оформленні об’єктів, що експлуатуються в умовах підвищеної вологості.

Більшість споживачів звертають увагу на зовнішній вигляд виробу. Бетонна вібропресована бруківка – це найчастіше сірий незабарвлений матеріал. Запропонований колірний діапазон досить вузький. Його різноманітність складає 3 – 4 колірні версії. Формальна різноманітність також обмежена 5 – 6 варіантами.

Дизайнерські властивості клінкерної бруківки справді невичерпні! Широта колірного діапазону відповідає практично всім запитам. Світлі та ніжні солом’яні тони, глибокі та насичені коричнево-червоні, синьо-чорні, строкаті та однотонні задовольнять будь-який смак. Різні варіанти розмірів і форм створюють необмежені можливості викладання оригінальних мозаїчних сюжетів. Вони прикрасять місця відпочинку, клумбові обрамлення, фонтани та водоймища. Привертають увагу каміння «ручної роботи» з поверхнею, якій надається штучно зістарений вигляд.

Ще одне підсумкове зауваження. Клінкерна бруківка є природним матеріалом, що відрізняється 100% екологічною чистотою. Багатство колірних відтінків забезпечується різнорідним складом глини та технологічними прийомами, що передаються від покоління до покоління.

У сучасних європейських країнах цей неперевершений матеріал переживає новий пік популярності. Регіонам Східної Європи величезний вибір бруківки клінкерної також став доступний. Її зразки представляє шоу-рум компанії “Славдім”.